
Ne tako davno naša zemlja je bila uvoznik šargarepe, a danas smo izvoznici, i to ne bilo kakve već, kako mnogi tvrde, najbolje šargarepe na svetu. Ovo povrće u našoj zemlji najviše se proizvodi u mestu Begeč, nedaleko od Novog Sada, a begečka šargarepa stekla je gotovo kultni status na pijacama širom sveta. Često se dešava da se u konkurenciji ovog povrća poreklom iz drugih zemalja, kupci ipak odlučuju baš za begečku, iako je skuplja. Begečka šargarepa, objašnjavaju proizvođači, odlikuje se posebnim ujednačenim izgledom, intenzivnom bojom, prijatnim mirisom i nenadmašnim ukusom. Ova svojstva duguje, kako posebnoj tehnologiji, tako i mikroklimi, ali i sastavu zemljišta na kojem se proizvodi. Sve to su bili dovoljni razlozi da se zadruga koja okuplja povrtare u ovom mestu odluči na izradu elaborata kojim će zaštititi geografsko poreklo šargarepe. Elaborat je prihvaćen, a trenutno su u toku prve kontrole proizvođača koji će, ukoliko ih prođu, dobiti mogućnost da na svoj proizvod stave oznaku da njihova šargarepa ima zaštićeno geografsko poreklo.

Zec objašnjava da se područje čije se geografsko poreklo štiti prostire u ataru mesta Begeč, Futog, Gložan i Čelarevo. To su površine koje u stvari predstavljaju aluvijalne nanose uz reku Dunav koji su bogati peskom i lesom. Ovakvo zemljište je plodno i omogućava da šargarepa nesmetano raste u dubinu i formira koren pravilnog oblika. Važna je i primena pune agrotehnike, kao i pažljiv izbor preduseva koji će ostaviti zemljište u rastresitom stanju. Šargarepa se najčešće seje posle preduseva soje i pšenice. Zec takođe napominje da su mnogi proizvođači koji su samo par kilometara udaljeni od geografski zaštićenog područja pokušali da proizvedu ovakvu šargarepu, ali kvalitet ni izbliza nije bio kao u Begeču.

Ove godine će, dakle, ako sve bude išlo po planu, prva šargarepa sa zaštićenom oznakom geografskog porekla krenuti put tržišta. U proseku će nedeljno 20 punih šlepera završiti u marketima širom Evrope.
A. Milić
Slatka i hranljiva
U elaboratu za zaštitu geografskog porekla begečke šargarepe navode se karakteristike koje ona mora da ima. Tako je navedeno da koren "begečke šargarepe" treba da ima cilindričan oblik sa zaobljenim vrhom, bez korenovih dlačica i sekundarnih izdanaka. Intenzivno je naranxaste boje, uključujući i “rat šargarepe. Karakteristična boja potiče od beta-karotena. Na skraćenoj stabljici nalazi se lisna rozeta koju čine listovi s dugim peteljkama i perasto sastavljenim, rascepkanim listovima, zelene do tamnozelene boje u zavisnosti od vrste hibrida. Meso šargarepe je krto, hrskavo, veoma ukusno i slatko, zahvaljujući sadržaju šećera. Od osnovnih hranljivih sastojaka "begečka šargarepa" sadrži najviše ugljenih hidrata (više od pet odsto) od kojih i potiče njena velika hranljiva vrednost. Sadrži više od 40 mg/100 g beta-karotena (u zavisnosti od vremena proizvodnje), koji joj obezbeđuje karakterističnu naranxastu boju, a koji se u ljudskom organizmu pretvara u vitamin A. Ima i dobro izbalansiran sadržaj askorbinske kiseline. Procenat suve materije u korenu je visok, a sadržaj nitrata nizak.
U ovom dokumentu se navodi i jedna zanimljivost, odnosno da se u begečkom ataru proizvodi više šargarepe nego u, na primer, čitavoj Hrvatskoj.
10. novembar 2017.
Ovaj podlistak je realizovan u oviru Projekta "Doprinos Grada Novog Sada unapređenju poljoprivredne proizvodnje s akcentom na zdravstveno bezbednu hranu" koji sufinansira Grad Novi Sad. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.